Wat verwacht u als bedrijf in de regio Rotterdam-Rijnmond van een mbo-student? Om die vraag te beantwoorden, organiseren de roc’s Albeda en Zadkine samen met MKB Rotterdam Rijnmond jaarlijks een bijeenkomst. Op 20 december was ook SBB van de partij. Te gast bij Albeda, wisselden meer dan 150 deelnemers van onderwijs en bedrijfsleven met elkaar van gedachten over het thema ‘Leren op de werkvloer’.
Met vele tientallen mbo-opleidingen en kortlopende cursussen behoren Albeda en Zadkine tot de belangrijkste opleidingsinstituten in de regio Rotterdam. Naast contact met gemeenten en overheidsinstellingen hebben de roc’s korte lijnen met de Samenwerkingsorganisatie Beroepsonderwijs Bedrijfsleven (SBB), het platform waarin onderwijs en bedrijfsleven samenwerken aan de inhoud van opleidingen. Verder zorgt SBB er onder meer voor, dat er voldoende ‘erkende leerbedrijven’ zijn waar studenten kunnen stage lopen of een leerbaan vinden.
Serendipiteit
De bijeenkomst begint met een lezing van academisch leider Alexander Grit over het creëren van ruimte voor nieuwe verbindingen en het faciliteren van innovatie. “Grit legde uit dat onderwijs en bedrijfsleven vanuit ondernemen, vertrouwen en verbinden bewust moeten zoeken naar ontdekkingsruimte”, kijkt Marijke Heine van SBB terug. “Samen dienen we op zoek te gaan naar een voedingsbodem voor onverwachte vondsten en innovatieve producten en diensten. Ook de term serendipiteit passeerde de revue. Ofwel: het vinden van iets nuttigs op basis van toeval, terwijl de vinder er niet naar op zoek was.”
Afspraken tussen onderwijs en bedrijfsleven
Na de lezing gaan de deelnemers uiteen, om in workshops per branche verder van gedachten te wisselen. Heine licht toe: “De workshops werden begeleid door onze secretarissen. Op landelijk niveau ondersteunen zij de zogeheten sectorkamers en marktsegmenten van SBB. Per sector maken onderwijs en bedrijfsleven daar afspraken over wat een mbo-student moet kennen en kunnen aan het einde van zijn of haar opleiding. Maar deze dag ging het dus niet om landelijk, maar om regionaal overleg tussen onderwijs en bedrijfsleven.”
Fouten zijn nodig
Als hulpmiddel voor de discussie hebben Albeda, Zadkine en SBB vier stellingen voorbereid. “Ten eerste heeft leren op de werkvloer als probleem dat fouten worden afgestraft, terwijl fouten nodig zijn om te groeien. Dus hoe kunnen we een omgeving creëren waarin fouten mogen worden gemaakt? De tweede stelling was dat leren en ondernemen over experimenteren gaat, met verschillende ideeën en oplossingen. Maar bedrijven verlangen duidelijkheid en helderheid. Dit botst. Experimenteren op de werkvloer brengt risico voor de student met zich mee, want al snel wordt aangenomen dat de student een windvaan is. Hoe kunnen we dit voorkomen?”
Ondernemende houding
Op school leert de student discipline en gehoorzaam gedrag als belangrijke aspecten van werk, luidt de derde stelling. Heine: “Maar de ondernemende houding wordt hierdoor afgestraft. Dus hoe kunnen we de ondernemende houding inbedden in zowel formeel als informeel onderwijs? De vierde stelling luidde, dat het herkennen en bewust worden van serendipiteit een onderdeel zou moeten zijn van het ondernemerschapsonderwijs.”
Zinvolle discussies
Heine is meer dan tevreden over de bijeenkomst bij Albeda. “Er werd gelachen, maar de vier stellingen leidden soms ook tot vurige en bovenal zinvolle discussies. De resultaten hebben we puntsgewijs samengevat. Daar gaan we de komende tijd werk van maken.”
Resultaten per sector
Techniek en gebouwde omgeving
- Blijf altijd met elkaar in gesprek
- Zorg voor maatwerk
- Reserveer ruimte voor flexibiliteit
- Toon begrip voor de positie van de andere partij
Mobiliteit, transport, logistiek en maritiem
- Daag de student uit in onverwachte en realistische situaties
- Denk buiten de kaders, out of the box
- Koppel docenten aan bedrijven, en bedrijven aan school
- Beloon informeel leren en ga experimenteren
- Geeft studenten vertrouwen
- Zorg dat leren betekenisvol is
Zorg, welzijn en sport
- Neem een voorbeeld aan praktijkgestuurd leren, waarbij studenten volledig worden opgeleid in de zorginstelling
- Besteed aandacht aan interculturele vaardigheden
- Zorg voor flexibele instroom, zodat jongeren niet onnodig lang moeten wachten
- Organiseer een interessante bijeenkomst, waarbij er ‘iets’ te halen is voor MKB Rotterdam
Handel en Voedsel, groen en gastvrijheid
- Laat de student serieus nadenken over zijn of haar toekomst
- Bespreek echte opdrachten vanuit het bedrijfsleven met de hele klas
- Benut ondernemende en creatieve kwaliteiten van studenten
ICT en creatieve industrie
- Breng de school in het leerbedrijf en het leerbedrijf in de school
- Respecteer de waarde van traditionele stages
- Besteed aandacht aan zingeving: waarom doe je dit of leer je dat?
- Wees niet bang om te veranderen
Zakelijke dienstverlening en veiligheid
- Wees kritisch op de kwaliteit van stages en leerbanen
- Zorg voor een goede match en goede begeleiding
- Help de student met het vinden van zijn passie
- Maak het leerbedrijf ervan bewust, dat er ruimte moet zijn om fouten te maken